Nostalji Sevenlerin Damak Tadına Göre; Nostalji Tadında…

Kategoriler

19 Mayıs 1919 – Ulu Önder ATATÜRK’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı


Yazar: "EnS1"

19_mayis_bayrami_resimleri

19 Mayıs 1919… Atamızın Samsun’a yani ulusun uyanışına gidişinin 92. yıldönümü. ..

Aslında dün gece bir yazı paylaşmayı planlıyordum sizlere. Fakat o kadar yoğun çalışıyorum ki işlerimi anca gece 2’de bitirebildim. Sonra kafam allak bullak yatmak zorunda kaldım. Şuan da gecenin bi yarısı. Yeni düzen yani şuan büyüklerimizin (!) bize sunduğu düzen, hayat şartları o kadar ağır ki hayatımdan bir çok şeyi çıkarmak zorundayım. Hatta sadece benim için değil eminim ki bir çoğunuz da benim gibi düşünüyorsunuz. Öyle ki bu hayat şartlarında birçok değeri de unutmamız isteniyor bana kalırsa. Sadece iş sadece para kazanma veya sonu belli olmayan eğitim senaryoları

Fakat Dostlar hal ne olursa olsun, herşeye inat değerlerime sahip çıkarak bu değerlerimle ölene kadar yaşamaya kararlıyım. Bu nedenle dilimin döndüğünce sizlere  duygularımı ifade etmeye çalışıyorum. Çünkü siz de bu temponun içinde kaybolmayın, sizde hatırlayın hep beraber hatırlayalım diye .

Atamız “19 Mayıs ulusal egemenliğin başlangıç günüdür.” demiştir ve “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri (Türkiye Cumhuriyetini) ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak.” diyerek paha biçilemez emaneti biz gençlere bırakmıştır.

Peki sizce günümüz gençliği Atamızın sözlerine ne kadar sadık kalabilmiş emanete ne kadar sahip çıkabilmiştir? Bu soruyu nacizene bir öğretmen dostunuz olarak soruyorum. Sözlerime de Atatürk’ün güzel sözleri ile son vererek HER ZAMAN ONU İZİNDE olduğumu ve her an onu andığımı belirtmek istiyorum.

“Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz… benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Türk’ün onuru ve gururu ve yeteneği çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir Ulus tutsak yaşamaktansa yok olsun, daha iyi. Bu nedenle ya bağımsızlık, ya ölüm.”

“Türk çocuğu, çok zekisin, bu belli; fakat, zekanı unut, daima çalışkan ol.”

Bunları Dinlediniz mi?

    Yorumunuzu Yazınız...